Poridili jste si podvojne ucetnictvi a nevite jak zacit?
Logika uctovani v ucetnictvi
Logika uctovani je zalozena na tom, ze nositelem vsech informaci o uctovani je vzdy prvotni doklad: Pokladni doklad, Faktura vystavena, Faktura prijata, Bankovni vypis, Interni ucetni doklad.
Tento doklad je porizen do evidence prvotnich dokladu presne podle sveho typu tzn. do evidence: Pokladny, Faktur vydanych, Faktur prijatych, Banky, Deniku internich dokladu.
Doklad musi byt oznacen kontaci (predkontaci) a ulozen. Vlastni zauctovani do Ucetniho deniku provede program automaticky ihned po ulozeni dokladu.
Nas tip: Do Ucetniho deniku neni nutne kvuli zauctovani dokladu vubec vstupovat. Pokud potrebujete cokoliv v deniku opravit, upravte informace na prvotnim dokladu.
Program samozrejme disponuje take moznosti provest opravu zapisu primo v Ucetnim deniku bez vazby na prvotni doklad, a to jednotlive i hromadne (tzv. Prekontovanim dokladu). Tyto funkce vsak doporucujeme vyuzivat spise vyjimecne, napr. jako zaverkove korekce.
Zakladni parametry ucetnictvi
Nez zacnete porizovat vlastni doklady do ucetnictvi, je treba nastavit zakladni parametry, ktere Vam pak usnadni dalsi praci.
- Na hlavni obrazovce naseho programu (v horni liste) kliknete na menu Ostatni, po jeho rozbaleni kliknete na Identifikace firmy a zadejte potrebne udaje o Vasi firme.
Nas tip: Zalozite-li novou firmu, tato tabulka se Vam nabidne automaticky a mozna jste jiz nektere udaje predvyplnili. Cim pecliveji a cim vice udaju zde vsak zadate, tim snadnejsi a bezstarostnejsi bude potom Vase
prace. - V Hlavni nabidce (levy svisly panel naseho programu) kliknete mysi na slozku Podvojne ucetnictvi a pote vpravo na obrazkovou ikonku Ucetni denik. Otevre se Vam okno se stejnym nazvem - na jeho pravem okraji stisknete tlacitko Parametry a provedte zakladni nastaveni ucetnictvi.
Nas tip: Nastavte predevsim pocatek ucetniho obdobi, format ucetnich vykazu (podle nej se pak meni take uctova osnova - nezapomente pripadnou aktualizaci uctove osnovy po ulozeni parametru potvrdit) a zpusob zdaneni. Ostatni parametry muzete nechat pro zacatek tak, jak byly prednastaveny. - V Ucetnim deniku dale stisknete Ostatni - Definice ucetni osnovy. Zde muzete menit a pridavat ucty, prip. definovat analyticke ucty.
Nas tip: Pokud vybrane ucty uctove skupiny 3xx
oznacite jako saldokontni, bude moci vyuzit funkci saldokontni sestavy v ucetnim deniku. Pokud nakladove (vynosove) ucty oznacite jako "nedanove" budou vylouceny z nakladu pro ucely vypoctu dane. Uctovou osnovu lze menit a doplnovat take prubezne pri kontovani dokladu. - V Ucetnim deniku znovu stisknete Ostatni - Definice predkontaci. Zde muzeme pridat predkontace k jednotlivym ucetnim pripadum. Stisknete tlacitko Pridat a vyplnte pole Klic predkontace. Pole je vhodne vyplnit individualni zkratkou obsahujici pismena i cisla a po doplneni dalsich udaju stisknete tlacitko Ulozit.
Nas tip: Uctovane doklady musi mit pred ulozenim zadanou jednu z moznosti, tj. kontaci ci predkontaci, protoze tato informace urcuje, jak bude tento doklad zauctovan do ucetniho deniku.
- Na hlavni obrazovce naseho programu (v horni liste) kliknete na menu Ostatni, po jeho rozbaleni kliknete na Seznamy a zvolte Ciselne rady.
Nas tip.: Ciselne rady jsou jiz od programatoru nastavene, ale lze je zmenit, pokud Vam svym oznacenim nevyhovuji. Rozmyslete typy ciselnych rad pro jednotlive evidence dokladu - pro pokladni doklady (zvlast prijmy a vydaje, muze byt i pro kazdy typ vice rad), pro faktury prijate i vydane (i zde muze byt vice ciselnych rad napr. pro bezne faktury, pro dobropisy, pro zalohove faktury apod.) pro bankovni vypisy, prikazy k uhrade, interni doklady (i zde se uplatni moznost vice ciselnych rad - pro interni zavazky, interni pohledavky).
Dalsi nastaveni (pro uzivatele se zavedenym ucetnictvim)
Potrebujeme-li v programu EKONOM navazat v ucetnictvi na konecne stavy predchoziho obdobi, je treba provest dalsi nastaveni:
- V Ucetnim deniku stisknete Ostatni - Definice pocatecnich stavu. Zde nastavte dle hlavni knihy zustatky jednotlivych uctu na prislusnou stranu MD/Dal.
Nas tip: Spravnost nastaveni muzeme zkontrolovat pomoci tlacitka Kontrola, kde ziskame kontrolni soucet strany MD a Dal. Rozdil by mel vyjit 0,--Kc. - Nastaveni pocatecnich stavu v pokladne a bance
Nas tip: Muzeme pridat novou pokladnu / bankovni ucet, pokud jich vedeme vice (napr. Kc, valutovou apod.). U valutove pokladny / bankovniho uctu je treba doplnit navic take menu a pocatecni stav meny.
Muzeme nastavit ciselne rady, ktere chceme pro danou pokladnu / bankovni ucet pouzivat, a ucet s analytikou, kam se budou zapisy uctovat. - Nastaveni pocatecnich stavu fakturace provadime v pripade, ze mame nejake neuhrazene pohledavky a zavazky z minuleho obdobi.
Kontrolni funkce v ucetnictvi
Vyznamnym pomocnikem pri kontrole ucetnictvi je vestavena funkce v Ucetnim deniku - Ostatni - Kontrola zauctovani.
Vystupni sestavy v danove evidenci
Vystupni ucetni sestavy ziskame z Ucetniho deniku, ktery je finalni evidenci podvojneho ucetnictvi.
Nejprve v menu podvojneho ucetnictvi zvolime Ucetni denik. Otevre se nam evidence
ucetniho deniku, ktera slouzi pro nase potreby:
- vyhledavani a trideni pomoci Filtru,
- setrideni a precislovani zapisu deniku dle data (ucetni denik musi byt razen chronologicky),
- nastaveni parametru ucetnictvi, pocatecnich stavu, predkontaci a ucetni osnovy,
- kontroly zauctovani,
- opravy, hromadne prekontovani, slouceni nebo rozuctovani zapisu deniku,
- rychly prehled aktualniho stavu pokladen a bankovnich uctu (Ostatni / Stav financnich uctu) a jinych uctu uctove osnovy (Ostatni - Stav zadaneho uctu),
- tisk prehledu a vystupnich sestav, atd.
Zvolime-li v evidenci Ucetniho deniku Tisk, dostaneme se do nabidky veskerych vystupnich sestav ucetnictvi:
- Celkovy prehled
V menu podvojneho ucetnictvi zvolime Celkovy prehled. Zadame datum, do ktereho se nactou informace od pocatku ucetniho obdobi. Zvolime Zobrazit
a potvrdime volbu Nahled, jakmile se objevi okno pro nastaveni tisku.
Nas tip: Je mozne eliminovat vypocet celkoveho prehledu pouze za urcite stredisko, zakazku a cinnost. Pokud vyzadujeme souhrnne informace, tyto posledni tri udaje ponechame nevyplnene.
Celkovy prehled nas informuje o celkovem souctu zdanitelnych prijmu a odecitatelnych vydaju k zvolenemu datu. Tato vystupni sestava je tedy jednim z nejrychlejsich zpusobu, jak ziskat predstavu o vysledku ke zdaneni. Take zde nalezneme informace o vysi nedanovych prijmu a nakladu, o stavu vsech pokladen a bankovnich uctu a take o stavu pohledavek a zavazku. - Hlavni kniha - obratova predvaha
- Doklady dle uctu - ucetni hlavni kniha
- Ucetni denik
- Ucetni vykazy - rozvaha,
vysledovka, vykaz o peneznich tocich
- Priznani k dani z prijmu - formular k vyplneni a tiskova sestava.
Každý počítačový program se vyvíjí obrovským tempem a i když jsou stránky podpory průběžně kontrolovány a pečlivě aktualizovány,
může se stát, že bez Vaší pomoci nebudeme tak rychlí, jak si Vy, uživatelé programu EKONOM zasloužíte. Objevíte-li proto, že návod již zcela neodpovídá skutečnosti,
klikněte prosím velmi jednoduše a bezpracně
zde. Dovolujeme si Vás upozornit, že tímto způsobem ale není možné jakkoliv komunikovat s podporou programu EKONOM.