Jak udelat zalohu
Systematicke (rucni) zalohovani dat se provadi ve spustenem programu a v otevrene firme, kterou chceme zalohovat.
Systematicke zalohovani spustime pomoci vnitrni vestavene funkce volbou Ostatni-Zalohovani dat. Otevre se okno Zalohovani dat, kde nas v pripade vytvareni systematicke zalohy budou zajimat horni tri radky:

Typ operace - na vyber jsou tri typy zalohovani
zaloha na mechaniku A: - vytvori zalohu na vsechny disketove mechaniky s obvyklymi nazvy a: nebo b:
zaloha do e-mailu - vytvori zalohu do prilohy e-mailu v MS Outlook (popr. v jinem postovnim programu, ktery je s timto klientem kompatibilni) nebo do prilohy e-mailu ve vestavenem EKONOM mail klientu
zaloha na disk - vytvori zalohu na disk pocitace
na systemovy disk c: (kde byva implicitne nainstalovan operacni system i Ekonom - dnes mohou byt ovsem i jina pismena systemovych disku)
na vsechny dalsi mistni pevne disky s obvyklymi nazvy d: az z:
Mezi "diskova" zarizeni lze zaradit i ruzne interni nebo externi zalohovaci jednotky (napr. CDR-RW, ZIP, pametove karty, Flash disky apod.) pripojene pomoci prakticky vsech rozhrani (IDE, USB, atd.)
V pripade vytvareni zalohy na disk je nutne zvolit prislusny disk a urcit misto na disku, kam se ma zaloha dat ulozit. K tomu slouzi kolonka Cesta k zaloznimu souboru, kde pres tlacitko se tremi teckami otevreme stromove menu pro vyber kmenove slozky, do ktere bude ulozena zaloha vybrane firmy.
Kmenova slozka je Vami zvolena, popr. vytvorena slozka na Vami zvolenem miste v pocitaci - napr.vytvorena a pojmenovana slozka "Zalohy EKONOM" na plose. Budete-li chtit zalohovat data z programu do teto slozky, najdete ji ve stromovem menu, oznacite ji a date OK. Cesta k zaloznimu souboru bude nazvem teto slozky koncit.
Cesta k zaloznimu souboru je pri prvnim zalohovani prednastavena jako"zaloha". Tato cesta vytvori kmenovou slozku s nazvem "zaloha" v adresari ekonom.win a do ni bude ukladat zalohy uctovanych firem.
Upozorneni: Pro zalohovani na zarizeni typu "disk", tzn. vetsinou s nazvy c: az z: nelze z bezpecnostnich duvodu zalohovat do rootu. V praxi to znamena, ze je vzdy nutne vytvorit adresar s nejlepe Vam pomahajicim libovolnym nazvem (firma, datum, duvod zalohy) do ktereho zalohu nasledne smerujeme. Dnes se jiz stara o spravny postup nas zalohovaci system automaticky. I presto vsak muzete narazit na problem u novych operacnich systemu (WinVista a vyssi), ktere brani jakemukoli zapisu do systemovych mist - v tomto pripade je lepsi vytvorit uloziste zaloh jinde (idealne na nesystemovem disku) nez hledat odblokovani teto ochrany a snizovat tak ochranu Vaseho PC.
Zalohu dat zvolene firmy program EKONOM ulozi do vybrane kmenove slozky tak, ze nejprve vytvori slozku firmy oznacenou jejim cislem, ktere ma prideleno v seznamu firem v programu, a teprve do ni vlozi vlastni zazipovany soubor zalohy oznaceny datem a casem jejiho vytvoreni. Pri opakovani zalohovani dat stejne firmy pak uz jen v kmenove slozce vyhleda prislusnou slozku s cislem firmy a ulozi do ni dalsi zazipovany soubor nove zalohy s novejsim okamzikem vzniku. Maximalni pocet souboru zaloh, ktery bude ulozen ve slozce urcene pro jednu firmu, se urcuje v kolonce Pocet archivovanych zaloh. Dosahnete-li ve slozce firmy nastaveneho maximalniho poctu zaloh, muzete porizovat dalsi zalohy, stane se pouze to, ze nova zaloha vzdy nahradi ve slozce tu dosud nejstarsi.
Upozorneni: Jestlize pracujeme v siti, pak pred provedenim zalohy dat pozadame vsechny ostatni pracovniky, aby zvolili jako aktualni jinou firmu v seznamu firem nebo program ukoncili.
Zaloha vsech firem - pri zaskrtnuti odpovidajiciho tlacitka a spusteni zalohovani budou najednou vytvoreny zalohy vsech firem ze seznamu, tzn. i tech, ktere se nijak nezmenily. Tato funkce proto nebude tolik vyuzivana pro pravidelne zalohovani, ale spise pro ucely trvalejsi archivace nebo prenosu veskerych dat na jiny pocitac.
Nas tip: Pro pravidelne zalohovani vice firem najednou vyuzijte funkci automatickeho zalohovani.
Prakticke rady
V soucasnosti je nejvhodnejsi medium pro vytvareni zaloh tzv. Flash disk v kombinaci s pevnym diskem Vaseho PC. Vzdy, kdyz chceme zalohovat, vytvorime:
bezpecnostni zalohu povinne na "flesku", kterou odnasime s sebou resp. ukladame vzdy mimo pocitac (z duvodu mozne kradeze PC)
operativni zalohu povinne na pevny disk, ktera je vzdy rychle a okamzite pristupna (z duvodu poskozeni dat napr. vypadkem proudu).
archivni zalohu volitelne na uzivatelsky mene prijemne, ale pravdepodobne bezpecnejsi misto, cimz je vypaleni zaloh na CDR-RW.
Pokud jste zvykli pracovat s Vasim vypalovacim software obvyklym zpusobem, tzn: "otevri, najdi soubor, presun na vypalovak a vypal na CD" je nutne nejdrive patricnou firmu vyzalohovat na pevny disk do Vami urceneho mista (napr. windows/plocha, ulozi se tam do adresare s nazvem cisla firmy). S timto adresarem muzete nakladat obvyklym zpusobem, jak jste pri vypalovani CD zvykli. Pri obnove dat preneste adresar z CDRW opet na pevny disk, pomoci napr. pruzkumnika Windows zruste atribut souboru "pouze ke cteni" a obnovte zalohu ve spravne nebo nove zarizene firmy Ucetniho a evidencniho systemu Ekonom.
Nejde-li Vam obnovit zaloha z jineho PC, vytvorte napred zalohu cvicnou na Vasem pocitaci a tu zkuste obnovit. Jste-li uspesni, patrejte po rozdilech v umisteni nebo nazvu nebo nastavenych atributu souboru zalohy puvodni (zalohu muzete pripadne po domluve poslat i programatorum ke kontrole - pozor muze se jednat uz o placenou sluzbu) !
Zvlastni nejednoznacny statut mezi zalohovacimi medii ma stara ZIP mechanika, ktera se podle vyrobce a typu muze hlasit jako disketa nebo jako disk. Pomoci ikony Vasich Windows napr. Tento pocitac, zjistete prosim, jak se do operacniho systemu toto zarizeni hlasi a podle toho take k nemu z Ekonomu pristupujte.
Zlate pravidlo zalohovani:
Je lepe vzdy mit o dve funkcni zalohy, ktere treba ani nevyuzijete, vice, nez o jednu, kterou byste zrovna potrebovali, mene...
Skutecne pouzitelnou zalohou proste nelze nazvat zalohovaci medium po vytvoreni zalohy. Teprve po znovuobnoveni zalohovanych dat v ciste instalaci Ekonoma nebo v nem vytvorene nove firme a nasledne kontrole takto vzniklych udaju ziskame jistotu o uspesnosti zalohy!
Vytvoreni zalozniho betonu:
Ve firmach, kde je velky ucetni provoz a kazda ztrata dat znamena neresitelne problemy, doporucujeme vytvorit z disket nebo nejlevnejsich Flash disku tento zalohovaci system:
pro denni zalohy od pondeli az do patku mejte na kazdy den dve diskety nebo "flesky" oznacene nazvem dne (Po-Pa) tzn. deset techto medii, ktere se vzdy v pondeli zacnou prehravat novymi zaloznimi daty.Takto ziskavate z kazdeho dne dve totozne zalohy (to by v tom byl cert, aby aspon jedna nebyla OK, ze...) a navic muzete "couvat" cely tyden po dnech - napr. hledate-li chybu - a obnovovat postupne minule pracovni dny.
pro mesicni zalohy od ledna az do prosince, mejte pripraveno celkem 12 disket nebo "flesek", na ktere na konci mesice "odlozite" vzdy jednu zalohu a medium odnesete mimo pracoviste nebo domov, kde je PC s ostrymi daty.
V tomto systemu jste tedy napr. 30.4.2007 museli vytvorit celkem tri zalohy - dve "tuplovane" na medium oznacene dnem (v roce 2007 to bylo pondeli) a jednu na medium oznacene mesicem "duben".
Co lze vycist ze souboru zalohy dat z programu EKONOM
Mate ulozeny archivni soubory ve formatu *.zip.Vedete vice firem s rozdilnymi agendami a nekdy potrebujete identifikovat soubor se zalohou, o jakou zalohu se jedna a z ktereho obdobi je. Co lze ze souboru zalohy dat z programu EKONOM vycist, zjistite zde.