ID871 - aktualizováno 02.09.2014 v 14:31:40

Sklad - neomezený počet prodejních cen

Po uspesnem zvladnuti zakladniho nastaveni prodejnich cen na skladovych kartach mnoho uzivatelu napadne:

  • Je mozne v ramci jedne skladove evidence kombinovat ruzne zpusoby stanoveni prodejnich cen?
  • Je mozne v ramci jedne skladove evidence kombinovat ruzne nastaveni koeficientu prodejnich cen?
  • Je mozne stanovit pro jednu skladovou polozku vice nez 4 prodejni ceny?

Je mozne v ramci jedne skladove evidence kombinovat ruzne zpusoby stanoveni prodejnich cen?

Zakladni pravidlo: Pro jednu skladovou polozku (katalogove cislo) je mozne stanovit prodejni cenu pouze jednim zpusobem.
Priklad: Nelze stanovit odlisnou cenu pro shodnou polozku (stejne katalogove cislo) v ruznych skladovych mistech.

Moznost kombinovat ruzny zpusob stanoveni prodejni ceny bude ovlivnena nastavenim Okamziteho prepoctu hlavni ceny v Parametrech katalogu, ktery urcuje jak casto bude hlavni cena prepocitavana:

  • Okamzity prepocet hlavni ceny bude aktivovan trvale.
    To znamena, ze pokazde, jakmile je dokoncena skladova prijemka za odlisnou cenu, nez jaka je ve skladove evidenci doposud uvedena, bude automaticky proveden prepocet hlavni ceny. S kazdou prijemkou obsahujici nove nakupni ceny tedy musime pocitat s tim, ze se okamzite provede prepocet hlavni prodejni ceny. A pokud jsou oznacene zatrzitkem take prepocty dalsich cen, i tyto budou okamzite prepocitany pri kazde prijemce za nove nakupni ceny.
    V tomto pripade neni mozne pro urcity vyber skladovych karet okamzity prepocet neprovadet, tj. kombinace ruznych zpusobu stanoveni prodejni ceny neni mozna.
  • Okamzity prepocet hlavni ceny bude aktivovan jen pro provedeni jednorazoveho prepoctu cen na zaklade naseho rozhodnuti.
    To znamena, ze k prepoctu prodejnich cen dojde az po nasem pokynu pres Ostatni - Prepocet katalogovych cen, a to jen u tech cen, u kterych je v Paramterech katalogu zatrzen Prepocet. Neoznacene ceny zustanou po prepoctu nezmenene.
    Nas tip: Po provedeni jednorazoveho prepoctu se nezapomente vratit do Paramteru, zrusit zatrzitko Okamziteho prepoctu hlavni ceny a dat Ulozit !!!
    V tomto pripade je mozne prepocet katalogovych cen provadet opakovane vzdy jen pro zvoleny vyber skladovych karet, tj. kombinace ruznych zpusobu stanoveni prodejni ceny je mozna.
    Nas tip: Zuzeni vyberu skladovych karet dosahneme pomoci Filtru. Ostatni skladove karty zustanou potlacene v pozadi a dalsi operace, ktere budeme provadet, se techto skladovych karet nebudou tykat. Filtrovani skladovych polozek pro ucely preceneni muze usnadnit vytvoreni skupin skladovych karet.

U rucniho zpusobu zadani hlavni prodejni ceny je parametr pro okamzity prepocet zneaktivnen, tj. rucne zadana hlavni cena nelze menit pres funkci Prepocet katalogovych cen. Nevylucuje to vsak evidovat ve skladu polozky, u kterych zadame prodejni cenu rucne, a soucasne polozky, u kterych budeme provadet jednorazovy (nikoli trvaly) prepocet podle skladove ci nakupni ceny. Staci pred prepocetem cen nastavit spravne filtr skladovych karet.

Samozrejme, ze stejna otazka jako u zpusobu stanoveni prodejnich cen napadne uzivatele ohledne nastaveni koeficientu prodejnich cen, tj. marzi a slev.

Je mozne v ramci jedne skladove evidence kombinovat ruzne nastaveni koeficientu prodejnich cen?

Jako pozorni uzivatele programu EKONOM jsme si jiste vsimli, ze koeficienty prodejnich cen nalezeme:

  • v centralnich Parametrech katalogu a take
  • primo ve skladove karte (na zalozce Identifikace).

Pravidlo 1: Hodnoty koeficientu v centralnich parametrech nebudou pouzity k prepoctu prodejnich cen, dokud nepreneseme jejich hodnotu do skladovych karet samotnych.

To znamena, ze pro prepocet katalogovych cen jsou rozhodujici koeficienty nastavene v jednotlivych skladovych kartach. Prenos centralnich koeficientu do skladovych karet provedeme z Parametru katalogu pres tlacitko s nazvem Koeficienty. Prenos koeficientu lze provadet opakovane vzdy jen pro zvoleny vyber skladovych karet, tj. kombinace ruznych zpusobu nastaveni koeficientu prodejni ceny je mozna.
Nas tip: Tlacitko Koeficienty je mozne vyuzit jen pro zuzeny pocet skladovych karet. Toho dosahneme jednoduse pomoci Filtru. Ostatni skladove karty zustanou potlacene v pozadi a dalsi operace, ktere budeme provadet, se techto skladovych karet nebudou tykat. Filtrovani skladovych polozek pro ucely preceneni muze usnadnit vytvoreni skupin skladovych karet.

Pravidlo 2: Pro jednu skladovou polozku (katalogove cislo) je mozne nastavit pouze jedny koeficienty.
Priklad: Nelze stanovit odlisne koeficietny pro shodnou polozku (stejne katalogove cislo) v ruznych skladovych mistech.

Prodejni praxe casto prinasi potrebu zavest do struktury prodejnich cen slozitejsi system slev. Ve velkem mnozstvi pripadu prestanou byt ctyri prodejni ceny na skladove karte dostacujici. Jak se s tim vyporadat?

Je mozne stanovit pro jednu skladovou polozku vice nez 4 prodejni ceny?

Program EKONOM nabizi nastaveni koeficientu ceny nejen ve skladove karte, ale take

  • ve skladove vydejce (prodejce) - zde je mozne rucne nastavit dalsi slevu z pouzite prodejni ceny ze skladove karty pro konkretni dodavku (vhodne zejmena pro jednorazove, vyjimecne poskytnute slevy)
    • hromadne pro vsechny polozky dokladu
    • na kazde polozce dokladu samostatne
  • v adrese odberatele (na zalozce Obchodni udaje) - lze prednastavit:
    • jaka bude pro daneho odberatele vychozi Prodejni cena (hlavni, cena 1az3)
      Nas tip: Pokud nechceme vychozi cenu pro daneho odberatele urcit, nechame Dle nastaveni v katalogu. Potom prodejni cenu vybirame az v okamziku editace skladove vydejky (prodejky).
    • jaky bude pro daneho odberatele individualni Koeficient ceny (sleva)
      Nas tip: Pokud nepozadujeme pro daneho odberatele zadnou dalsi slevu z ceny, nechame koeficient 1,0000. To nam vsak nebrani stanovit nasledne slevu az v okamziku editace skladove vydejky (prodejky).
    • Skupinu odberatelu - predstavuje urcity zpusob nastaveni slevovych koeficientu pro jednotlive skupiny skladovych polozek. Predpokladem je tedy vhodne rozdeleni skladove evidence na skupiny. Nasledne je mozne v adrese priradit odberatele do urcite skupiny (pres tlacitko se tremi teckami) a dale vytvorit urcite kategorie slev, ve kterych bude jednotlivym skupinach skladovych karet definovan koeficient ceny pro danou kategorii (pres tlacitko %).
  • u katalogove skupiny (Skladove karty - Ostatni - Katalogove skupiny)
    Lze vyuzit, chceme-li pro urcitou skupinu skladovych karet stanovit pausalni slevu (napr. pri vyprodeji urcite casti sortimentu).

Nas tip: Slevy vazane na adresu zadanou v adresari nemuseji byt zadany jen pro realne adresy, ale je mozne do adresare zadat pomocne adresy bez vyplneneho IC a s univerzalnim oznacenim odberatele (napr. Maloobchodni prodej). I pro tyto adresy je pak mozne stanovit veskere Obchodni udaje.

Nas tip: Rucni upravou ve skladove vydejce (prodejce) lze vzdy automaticky nabizene koeficienty zmenit dle aktualni potreby.

Každý počítačový program se vyvíjí obrovským tempem a i když jsou stránky podpory průběžně kontrolovány a pečlivě aktualizovány, může se stát, že bez Vaší pomoci nebudeme tak rychlí, jak si Vy, uživatelé programu EKONOM zasloužíte. Objevíte-li proto, že návod již zcela neodpovídá skutečnosti, klikněte prosím velmi jednoduše a bezpracně zde. Dovolujeme si Vás upozornit, že tímto způsobem ale není možné jakkoliv komunikovat s podporou programu EKONOM.
Copyright proEkonom s.r.o. 2006-2025 & Elisoft s.r.o. All rights reserved.©